Działanie Koła to specyficzne Warsztaty Działań i Analiz Socjologiczno – Pedagogicznych nakierowanych na obserwacje, działania w obszarze społecznym, badania i analizy dotyczące funkcjonowania człowieka we współczesnym, błyskawicznie zmieniającym się świecie, w którym należy zwrócić baczną uwagę na jednostki, grupy społeczne coraz częściej nie mogące znaleźć swego miejsca w rzeczywistości. Priorytetem zadań koła będzie odnajdywanie ich i obserwacja dla wyszukania charakterystyki życia społecznego, przyczyn powstawania alienacji jednostkowej i grupowej, problematyki funkcjonowania w grupach społecznych. Czyli większość problemów społecznych. Koło czynnie współpracuje z Uczelnią, wspiera i jest forpocztą Uczelni na zewnątrz.
Założenia działań:
- Naszą misją jest wspieranie samodzielnego rozwoju jednostek zarówno w zakresie specjalizacji wybranej na kierunku studiów jak i w życiu pozauczelnianym.
- Pragniemy by w kole znajdowały się osoby myślące w kategoriach dobra wspólnego i stawiające na twórcze “różnienie się”.
- Członkowie koła uczestniczą w różnych samodzielnych projektach. Realizowanych w grupach lub pojedynczo. Będzie to miejsce wymiany idei i doświadczeń.
- Wspólne projekty są zatem zawsze wynikiem chęci działania razem dla projektu, a nie dla instytucji.
- Chcemy rozwijać samodzielne pomysły studentów,
- Chcemy nawiązać ścisłą współpracę z innymi kołami socjologicznymi i pedagogicznymi na uczelniach warszawskich i poza nimi, tworzenie wspólnych badań i warsztatów tematycznych.
- Stworzenie kół subdyscyplin np. subkoło socjologii seksualności specjalizujące się w różnego rodzaju tematyce badań, lub kół o charakterze enklawowym np. feministyczne koło socjologiczne współpracujące z kołem psychologicznym i zajmujące się badaniem uwarunkowań społeczno psychologicznych powstawania dyskryminacji płci itp. itd.
- Stworzenie grup językowych dla wykonania badań na gruncie zagranicznym, ankiety tematyczne dla porównań stosunku różnych społeczeństw, narodów na podobne problemy społeczne, chociażby problemy patologii, czy resocjalizacji
- Współpraca z projektem komendy głównej Policji „PaT” – Profilaktyka a Ty krzewiący idee trzeźwego patrzenia na świat w znaczeniu życia bez używek.