- W dążeniu do wysokiego poziomu naukowego oraz edytorskiego publikacji Wydawnictwo kieruje wszystkie utwory Autorów do minimum jednej recenzji wydawniczej, mającej charakter tzw. „ślepej” recenzji naukowej.
- Warunkiem zainicjowania procesu wydawniczego jest uzyskanie przez monografię, podręcznik, czasopismo, pozytywnej zewnętrznej recenzji wydawniczej.
- Procedura recenzowania utworu odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Wydawnictwa MANS. Prace z gotowymi recenzjami nie są przyjmowane.
- Recenzenta/recenzentów monografii lub podręcznika wybiera Pełnomocnik Rektora MANS ds. wydawniczych). W przypadku czasopisma – Redaktor Naczelny danego czasopisma.
- W przypadku czasopism: recenzenci nie znają nazwisk autorów oraz autorzy nie znają nazwisk recenzentów. W przypadku monografii, podręczników, autorzy nie znają nazwisk recenzentów, do których kierowane jest opracowanie; poznają je dopiero po wykonaniu recenzji.
- Ze wszystkimi recenzentami zawierana jest odpowiednia umowa o dzieło; odbiór recenzji akceptujący jej jakość dokonywany jest przez osobę kierującą Wydawnictwem MANS lub redaktora naczelnego danego czasopisma.
- Recenzenci są zobowiązani sporządzić wiążącą opinię na temat przedłożonego utworu w terminie do 2 miesięcy.
- Recenzenci powinni być specjalistami z dziedziny, której dotyczy recenzowany utwór naukowy. Nie mogą pozostawać w konflikcie interesów z autorem czy autorami recenzowanych opracowań. Nie mogą być afiliowani w tej samej uczelni, jednostce naukowej co autor recenzowanego utworu naukowego.
- Autor, redaktor naukowy pracy zbiorowej i dziekan wydziału może przedstawić propozycje recenzentów.
- Recenzja powinna zawierać opis utworu, ocenę jego wagi i oryginalności naukowej, poprawności językowej, poziomu warsztatu pisarstwa naukowego, a także konkluzję dotyczącą przyjęcia do wydania, konieczności poprawy lub odrzucenia danego utworu.
- Autorom przysługuje prawo polemiki ze stanowiskiem recenzenta. Przedstawiają wtedy swoje stanowisko na piśmie Pełnomocnikowi Rektora ds. wydawniczych. Może on – po konsultacjach w sprawach spornych – wyznaczyć dodatkowego recenzenta.
- W przypadku recenzji negatywnej Wydawnictwo MANS ma prawo odmówić wydania utworu. Autor ma prawo odwołania się od tej decyzji. Odwołanie wraz z uzasadnieniem należy kierować do Rektora/Prorektora Uczelni.
- Wydawnictwo MANS w Warszawie kieruje się także szczegółowo opisanymi zasadami recenzowania zawartymi w opracowaniu: Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce
(https://www.archiwum.nauka.gov.pl/publikacje2/dobre-praktyki-w-procedurach-recenzyjnych-w-nauce.html) oraz rekomenduje ich stosowanie recenzentom współpracującym z Wydawnictwem.