Drodzy Studenci,
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie zwraca się apelem dotyczącym profilaktyki zdrowotnej, a w szczególności szczepień przeciwko Poliomyelitis, znanej powszechnie jako polio.
Poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina) to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Gdy dostaną się one do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do niedowładu lub porażenia mięśni. Do najczęstszych objawów należą: bóle głowy, podwyższona temperatura, poczucie ogólnego rozbicia, nieżyt żołądkowo-jelitowy, uczucie sztywności karku i pleców. U jednej osoby na 200 zakażonych występują nieodwracalne porażenia. Wśród 5-10% osób z porażeniami dochodzi do porażenia mięśni oddechowych i zgonu.
Chorują głównie dzieci do 5 roku życia, ale narażone są wszystkie osoby niezaszczepione. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia zalicza się również ciążę, zaburzenia odporności oraz podróże do krajów, gdzie polio występuje endemicznie i gdzie nie ma programu szczepień ochronnych.
W Polsce i wielu krajach świata udało się wyeliminować tę chorobę, jednak może ona stanowić zagrożenie w niektórych regionach świata. Z tego względu, zachowanie odpowiednich standardów profilaktycznych w zakresie szczepień, także w Polsce, ma fundamentalne znaczenie.
Szczepienie przeciwko polio jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania tej poważnej chorobie. Pomimo bezpiecznej sytuacji w Polsce Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie zachęca każdego z Was, abyście zapoznali się z obowiązującymi zaleceniami dotyczącymi szczepień, zwłaszcza jeśli planujecie podróże zagraniczne lub macie wątpliwości dotyczące swojego kalendarza szczepień.
Co możecie zrobić?
- Sprawdźcie, czy macie aktualne szczepienie przeciwko polio.
- Skonsultujcie się z lekarzem lub pielęgniarką w celu uzyskania informacji o szczepieniu i możliwości uzupełnienia ewentualnych braków.
- Zapoznajcie się z materiałami informacyjnymi na temat polio i profilaktyki na portalu Szczepienia.Info
Szczepienie przeciwko polio osób dorosłych obejmuje schemat podania trzech dawek szczepionki. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie 1-2 miesięcy. Trzecią uzupełniającą po 6 – 12 miesiącach po drugiej dawce.
Zaszczepić powinny się wszystkie osoby dorosłe, które nigdy nie były szczepione przeciwko polio, nie są w pełni zaszczepione lub nie posiadają dokumentacji szczepień umożliwiającej zweryfikowanie statusu szczepień.
Według światowych i krajowych zaleceń jedną dawkę przypominającą powinny przyjąć osoby,
również zaszczepione, wybierające się do krajów, w których ryzyko zakażenia jest wyższe szczególnie w przypadku pobytów w danym rejonie powyżej 4 tygodni.
Drodzy Studenci, szczepienia to odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale także za zdrowie innych osób w Waszym otoczeniu. Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się warunki zdrowotne na świecie, warto być świadomym swojej roli w zapobieganiu chorobom zakaźnym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie zachęca do aktywnego dbania o swoje zdrowie i zapoznania się z tematyką szczepień. Informacje związane ze szczepieniami i odpowiedzi na pytania można uzyskać w Sekcji Szczepień Ochronnych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie pod nr telefonu 22 310 79 97.