W dniach 11-12.09.2024r., delegacja MANS, brała udział w obradach II Kongresu Umiędzynarodowienia, organizowanego przez NAWA i UW, podczas którego swoje doświadczenia zagraniczne przedstawiali naukowcy i eksperci z całej Europy, zajmujący się międzynarodową współpracą naukową w różnych obszarach nauki. Uczestnicy dyskutowali nad ogólnokrajowymi rekomendacjami dla Polski, która pod auspicjami NAWA pracuje nad narodową strategią umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.
Tematyka tej edycji kongresu obejmowała szeroki wachlarz zagadnień: od ryzyk związanych z międzynarodową współpracą naukową poprzez skuteczną promocję polskiej nauki za granicą po ocenę kariery naukowej prowadzonej poza granicami kraju. Wspomniany był kontekst 25-lecia udziału Polski w Programach Ramowych UE.
Szczególna uwaga Kongresu została poświęcona europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Polscy naukowcy, którzy
z sukcesem pracowali lub pracują za granicą, podzielą się swoimi doświadczeniami, opisując, jak międzynarodowa mobilność wpłynęła na rozwój ich kariery.
Kluczowym punktem programu II Kongresu była międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, spraw funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii, w której wzięli udział: prof. Andrzej Szeptycki, dr Henryka Mościcka-Dendys, Jan Szyszko oraz Ignacy Niemczycki. Wykład inauguracyjny wygłosili prof. Hans de Wit – ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia, omawiając realia i zarysowując przyszłość umiędzynarodowienia w zależności od rangi i zainteresowań poszczególnych uczelni wyższej.