O programie
Dnia 11 grudnia 2013r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej podjęły decyzję ustanawiającą nowy program UE wspierający edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w całej Europie Erasmus+.
Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane będą również inicjatywy związane ze sportem.
Znakiem jakości uprawniającym uczelnię do ubiegania się o fundusze w ramach programu Erasmus+ jest Karta Szkolnictwa Wyższego Erasmus (Erasmus Charter for Higher Education) – ECHE.
Wniosek złożony przez Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie o przyznanie Karty Szkolnictwa Wyższego został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i uczelnia otrzymała Kartę ECHE uprawniającą do prowadzenia wszelkich działań w ramach nowego programu Erasmus+.
Centralną jednostką realizującą i koordynującą zadania związane z internacjonalizacją jest Biuro Współpracy Międzynarodowej (BWM). Biuro zajmuje się sprawami dotyczącymi: inicjowania umów bilateralnych Uczelni, wsparciem i organizacją mobilności studentów i pracowników, ubieganiem się o fundusze w ramach programu Erasmus+, monitorowaniem współpracy międzynarodowej realizowanej na Uczelni, wsparciem jednostek Uczelni w zakresie współpracy międzynarodowej, doradztwem i upowszechnieniem informacji w obszarze indywidualnych stypendiów zagranicznych dla studentów i pracowników. Sprawna realizacja tych zadań statutowych wymaga także zaangażowania całej społeczności akademickiej w proces internacjonalizacji nauki, zarówno jednostek centralnych, jak i wydziałowych.
Jednym z najważniejszych działań w zakresie umiędzynarodowienia uczelni jest program Erasmus+. Udział MANS w programie Erasmus+, prowadzonym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie (FRSE), dzięki jego rozpoznawalności i efektywności w zakresie rozwoju Uczelni, jej pracowników i studentów, sprzyja poszukiwaniu partnerów zagranicznych do realizacji wspólnych inicjatyw naukowo-dydaktycznych i badawczo-rozwojowych. Cele oraz założenia uczestnictwa w Programie są zawarte w „Deklaracji Polityki Erasmus+”. Program Erasmus+ na Uczelni prowadzony jest przez Uczelnianego Koordynatora ds. Erasmus+ przy aktywnym wsparciu koordynatorów merytorycznych na poszczególnych Kierunkach. Ważnym aspektem umiędzynarodowienia Uczelni jest stała współpraca z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). oraz systematyczne aplikowanie i realizacja programu „Welcome to Poland”, wraz działaniami szkoleniowo promocyjnymi w tym zakresie. Współpraca międzynarodowa MANS jest realizowana głównie na mocy porozumień bilateralnych z zagranicznymi uczelniami partnerskimi w zakresie wymiany akademickiej, współpraca naukowo-badawczej i publikacji oraz Programu profesora wizytującego.
- Informacyjnie ogólne o studiach w Polsce dla studentów zagranicznych
Informacyjnie ogólne o studiach w Polsce dla studentów zagranicznych
- poprawa jakości i zwiększenie przydatności kwalifikacji i umiejętności
- promowanie innowacji, przedsiębiorczości i możliwości zatrudnienia
- modernizacja systemów kształcenia i szkolenia oraz programów na rzecz młodzieży
- wsparcie platform informatycznych
- wspierane międzynarodowych projektów z udziałem organizacji działających na rzecz sportu masowego
- program gwarancji kredytowych, które mają pomóc studentom studiów magisterskich w sfinansowaniu pełnego programu studiów za granicą w celu zdobycia umiejętności niezbędnych w zawodach wymagających specjalistycznej wiedzy;
- sojusze na rzecz wiedzy, czyli partnerstwa między instytucjami szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstwami, wspierające kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość przez oferowanie nowych programów nauczania, możliwości kształcenia i kwalifikacji;
- sojusze na rzecz umiejętności sektorowych, czyli partnerstwa między organizatorami kształcenia i szkolenia zawodowego a przedsiębiorstwami, mające na celu promowanie możliwości zatrudnienia i rozwiązywanie problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry na rynku pracy przez tworzenie nowych sektorowych programów nauczania i innowacyjnych form kształcenia i szkolenia zawodowego.
- połączenie dotychczas odrębnych programów związanych z międzynarodowym wymiarem szkolnictwa wyższego, co umożliwi mobilność na poziomie szkół wyższych między UE a państwami trzecimi, a także realizację projektów w dziedzinie budowania potencjału w instytucjach szkolnictwa wyższego w państwach trzecich.
W ramach programu Erasmus wsparciem mogą być objęte następujące działania:
- mobilność studentów w celu podjęcia studiów lub szkolenia w państwach członkowskich w szkołach wyższych, jak również staże w przedsiębiorstwach, ośrodkach szkoleniowych, ośrodkach badawczych lub innych organizacjach;
- mobilność kadry nauczycielskiej szkół wyższych w celu prowadzenia lub odbywania szkoleń w zagranicznych instytucjach partnerskich;
- mobilność pozostałego personelu szkół wyższych, a także personelu przedsiębiorstw w celach szkoleniowych lub dydaktycznych;
- intesywne programy organizowane w ramach programu Erasmus na zasadzie wielostronnej współpracy.
- zwiększanie stopnia przejrzystości i zgodności kwalifikacji nabytych w Europie w szkołach wyższych ogólnych i zawodowych;
Wsparcie może być również udzielane na realizację działań w zakresie zapewniania jakości na wszystkich etapach przygotowań do mobilności, w tym na przygotowawcze lub odświeżające kursy językowe, wielostronne projekty oraz udział w sieciach tematycznych.
Aktualności
Kontakt
Uczelniany Koordynator ds. Programu ERASMUS+
dr Ireneusz Thomas
+48 22 59 00 779