Rekrutacja 2024 / 2025
Absolwent kierunku informatyka (studia I stopnia) posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz dodatkowo wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu wykorzystywania, zarządzania i projektowania różnych systemów informatycznych. Zna dobrze zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Posiada umiejętność programowania komputerów i zna zasady inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Posiada wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji człowiek-komputer. Swoją wiedzę i umiejętności powinien umieć wykorzystać w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.
Absolwent kierunku informatyka zna język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz słownictwo specjalistyczne z zakresu informatyki. Program studiów gwarantuje przygotowanie do pracy w firmach informatycznych zajmujących się budową, wdrażaniem lub eksploatacją narzędzi informatycznych i systemów komputerowych. Jest przygotowany także do pracy w instytucjach i organizacjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane.
Studia drugiego stopnia w Uczelni na kierunku Informatyka są skierowane przede wszystkim dla osób, które chcą pogłębić i poszerzyć wiedzę zdobytą na pierwszym stopniu studiów tego kierunku. Absolwent studiów drugiego stopnia uzyskuje tytuł zawodowy magistra po czterech semestrach nauki, kończącej się egzaminem dyplomowym. Absolwent studiów drugiego stopnia zdobędzie nowe umiejętności polegające na wykorzystaniu posiadanej wiedzy do formułowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów w zakresie informatyki.
Program studiów II stopnia gwarantuje absolwentom przygotowanie do pracy w firmach informatycznych zajmujących się budową, wdrażaniem lub eksploatacją narzędzi informatycznych i systemów komputerowych. Jest przygotowany także do pracy w instytucjach i organizacjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane. Perspektywy zawodowe: Programista, Grafik komputerowy, Administrator sieci, Tester gier i programów komputerowych, Projektant IT, Webmaster. W zależności od wybranej specjalności absolwent może wybrać stanowisko adekwatne do jego kompetencji.
Programista
Grafik komputerowy
Administrator sieci
Tester gier i programów komputerowych
Projektant IT
Webmaster
W trakcie kształcenia na naszej uczelni student uzyskuje wiedzę z zakresu teoretycznych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa informacji, sieci komputerowych, systemów informatycznych i obiektów oraz umiejętności z zakresu projektowania i budowy systemów bezpieczeństwa, audytu bezpieczeństwa informacji, systemów i obiektów. Proces nauczanie wspierają bogato wyposażone – unikatowe w skali kraju – laboratoria.
Po ukończeniu studiów I stopnia w tej specjalizacji absolwenci mogą pracować m.in. na stanowiskach: projektanta systemów bezpieczeństwa, administratora systemu bezpieczeństwa, administratora bezpieczeństwa informacji (ABI), audytora bezpieczeństwa systemów. Mogą także kontynuować studia na Wydziale Menedżerskim i Nauk Technicznych na jednej ze specjalizacji związanych z zarządzaniem w obszarze informatyki.
Wykaz realizowanych przedmiotów:
Specjalność kształtująca umiejętności w zakresie:
W trakcie kształcenia student uzyskuje wiedzę z zakresu teoretycznych zagadnień dotyczących architektury, technologii i bezpieczeństwa sieci komputerowych oraz umiejętności z zakresu projektowania i administrowania sieciami, zarówno lokalnymi jak i rozległymi w różnych systemach operacyjnych takich jak Windows, Linux/Unix, a także serwerami aplikacji baz danych, www i poczty elektronicznej oraz programowania i konfigurowania aktywnych urządzeń sieciowych.
Po ukończeniu studiów I stopnia w tej specjalizacji absolwenci mogą pracować m.in. na stanowiskach: projektanta sieci komputerowych, administratora sieci lokalnych i rozległych, programisty systemów informatycznych, developera, integratora rozproszonych systemów komputerowych. Mogą także kontynuować studia na Wydziale Menedżerskim i Nauk Technicznych na jednej ze specjalizacji związanych z zarządzaniem w obszarze informatyki.
Wykaz realizowanych przedmiotów:
Specjalność kształtująca umiejętności w zakresie:
W trakcie kształcenia student uzyskuje wiedzę z zakresu teoretycznych zagadnień dotyczących algorytmów i struktury danych, architektury i budowy systemów informatycznych oraz pełnego cyklu życia systemów a także umiejętności z zakresu projektowania, programowania i administrowania systemami informatycznymi a także projektowania, tworzenia i testowania oprogramowania. Uczy się także programowania w takich językach jak Java, C++ czy C#.
Po ukończeniu studiów I stopnia w tej specjalizacji absolwenci mogą pracować m.in. na stanowiskach: projektanta systemów informatycznych, analityka, developera, administratora systemów informatycznych, programisty systemów informatycznych czy lidera zespołu programistów. Mogą także kontynuować studia na Wydziale Menedżerskim i Nauk Technicznych na jednej ze specjalizacji związanych z zarządzaniem w obszarze informatyki.
Wykaz realizowanych przedmiotów:
W trakcie kształcenia student uzyskuje wiedzę z zakresu teoretycznych zagadnień dotyczących technologii Internetu i projektowania systemów informatycznych oraz umiejętności z zakresu projektowania, programowania i administrowania systemami webowymi, usługami WWW i stronami (portalami) internetowymi a także projektowania, tworzenia i testowania stron internetowych czy aplikacji webowych. Uczy się także programowania w takich językach skryptowych jak JavaScript czy PHP.
Po ukończeniu studiów I stopnia w tej specjalizacji absolwenci mogą pracować m.in. na stanowiskach: projektanta systemów webowych, analityka, administratora systemów webowych, administratora portali internetowych, programisty systemów webowych, web-designera, developera, webmastera. Mogą także kontynuować studia na Wydziale Menedżerskim i Nauk Technicznych na jednej ze specjalizacji związanych z zarządzaniem w obszarze informatyki.
Wykaz realizowanych przedmiotów:
Specjalność kształtująca umiejętności w zakresie:
W trakcie kształcenia student uzyskuje wiedzę z zakresu teoretycznych zagadnień dotyczących systemów gromadzenia, wyszukiwania i udostępniania informacji, architektury, technologii i bezpieczeństwa baz danych oraz umiejętności z zakresu projektowania, programowania i administrowania bazami danych – w szczególności MS SQL i ORACLE a także tworzenia aplikacji bazodanowych, zarówno lokalnych jak i internetowych oraz wykorzystania baz danych w systemach informacyjnych i do zarządzania firmą.
Po ukończeniu studiów I stopnia w tej specjalizacji absolwenci mogą pracować m.in. na stanowiskach: projektanta baz danych, administratora baz danych, developera, programisty baz danych, programisty aplikacji bazodanowych. Mogą także kontynuować studia na Wydziale Menedżerskim i Nauk Technicznych na jednej ze specjalizacji związanych z zarządzaniem w obszarze informatyki.
Wykaz realizowanych przedmiotów:
Specjalność kształtująca umiejętności w zakresie:
W trakcie kształcenia student uzyskuje wiedzę z zakresu zagadnień dotyczących technologii mobilnych oraz umiejętności z zakresu projektowania, programowania i administrowania systemami mobilnymi dla trzech najbardziej popularnych rozwiązań: iOS, Android, Windows Phone. Uczy się także programowania urządzeń mobilnych.
Po ukończeniu studiów I stopnia w tej specjalizacji absolwenci mogą pracować m.in. na stanowiskach: projektanta systemów mobilnych, administratora systemów mobilnych, programisty systemów mobilnych, developera. Mogą także kontynuować studia na Wydziale Menedżerskim i Nauk Technicznych na jednej ze specjalizacji związanych z zarządzaniem w obszarze informatyki.
Wykaz realizowanych przedmiotów:
Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do samodzielnego rozwiązywania problemów z zakresu projektowania, organizacji oraz eksploatacji systemów kryptograficznych działających w rożnych środowiskach bezpieczeństwa informacji oraz bezpieczeństwa systemów informatycznych. Uzyska wiedzę dotyczącą systemów kryptograficznych oraz zastosowania rozwiązań kryptograficznych w szerokich aspektach wykorzystania informatyki w społeczeństwie, biznesie oraz instytucjach państwowych. Absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie m.in. w KG Policji, ABW, SKW, w instytucjach Urzędu Ochrony Państwa oraz w przemyśle produkcyjnym i wytwarzającym urządzeni i algorytmy kryptograficzne.
Internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to koncepcja architektury informatycznej, która umożliwia współpracę (interoperacyjność) różnorodnych systemów teleinformatycznych wspierających rozmaite zastosowania dziedzinowe. Internet rzeczy jako ekosystem biznesowy to zbiór usług wykorzystujących przedmioty zdolne do zbierania i przetwarzania informacji (interakcji), połączone w sieć, zapewniające interoperacyjność i synergię zastosowań. Prognozuje się, że ponad 50% firm z krajów G20 do 2021 r. zmodernizuje i otworzy na IoT swoje przemysłowe systemy kontroli produkcji. Według raportu „IoT w Polskiej Gospodarce” z 2019 roku, widoczny jest brak edukacji kierunkowej i specjalistycznej w tym obszarze. Obecnie tylko pojedyncze uczelnie oferują specjalizacje związane z IoT, co może przełożyć się na brak możliwości sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na wykwalifikowane kadry w tej dziedzinie. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest przygotowana specjalność Internet rzeczy. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby wykształcić umiejętności eksploracji dużych zbiorów danych, obsługi systemów wbudowanych, zrozumienia zasad uczenia maszynowego oraz odpowiedniego ich wykorzystania w branżach, które uznano za szczególnie obiecujące w kontekście rozwoju IoT w Polsce.
Absolwent w czasie studiów zdobędzie wiedzę i umiejętności w zakresie:
Każdy absolwent specjalności Internet Rzeczy będzie posiadał wysokie kompetencje w zakresie pozyskiwania, udostępniania, przetwarzania danych i ich wykorzystania w praktyce gospodarczej. Może być zatrudniony właściwie we wszystkich branżach i dziedzinach gospodarki, a przede wszystkim jako:
W konsekwencji nieustannego rozwoju technologicznego, pojawiające się coraz to nowe zastosowania baz danych pociągnęły za sobą konieczność poszukiwania nowych modeli danych lub rozszerzeń modeli istniejących, i co za tym idzie nowych rozwiązań w ramach systemów zarządzania bazami danych. W ostatnich kilkunastu latach, wychodząc naprzeciw wymogom tych nowych aplikacji, były i są prowadzone intensywne badania nad wprowadzeniem do systemów zarządzania bazami danych różnego rodzaju rozszerzeń. Badania te zaowocowały powstaniem nowych generacji systemów baz danych, które sukcesywnie wdrażane są w organizacjach średnio co kilka lat. Jakość nowego systemu ma ogromny wpływ na jakość zarządzania organizacją. Specjalność Zaawansowane systemy baz danych przygotowuje specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo funkcjonalność nowoczesnych systemów bazodanowych.
Absolwent w czasie studiów zdobędzie wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwenci specjalności Zaawansowane systemy baz danych będą łączyć wiedzę z zakresu matematyki z wiedzą informatyczną, co pozwoli im znaleźć zatrudnienie w wielu zawodach. Przykładowe stanowiska pracy to:
Czas trwania: 7 semestrów
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Uzyskany tytuł: inżynier
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Uzyskany tytuł: magister
Przed złożeniem dokumentów w Dziale Rekrutacji należy wnieść opłatę wpisową na konto uczelni MANS w Warszawie. Numer konta generuje się w systemie IRK.